Czy pożyczka bez BIK jest receptą na kłopoty?

Pytanie o długiNa początku dwudziestego pierwszego wieku maleje liczba osób uważających, że tarapaty finansowe to problem osób nieodpowiedzialnych i pozbawionych wyobraźni. Własne doświadczenia utwierdzają nas w przekonaniu, że z roku na rok coraz łatwiej w nie wpaść. Niełatwo jest dostrzec moment, w którym kredytobiorca przestaje wywiązywać się z nakładanych na siebie zobowiązań zwłaszcza, że początkowo może liczyć na wsparcie instytucji finansowych, które chętnie przyznają mu kolejne kredyty. W pewnym momencie okazuje się jednak, że raty rosną szybciej niż zarobki, banki zaczynają stanowczo domagać się regulacji zadłużenia, a coraz gorsza historia kredytowa sprawia, że trudno marzyć o kolejnym zastrzyku gotówki. W tym momencie pożyczka bez BIK zaczyna jawić się nam jako jedyne rozwiązanie warte zainteresowania, nasuwa się jednak pytanie o to, czy rzeczywiście możemy myśleć o niej jako o remedium na wszystkie nasze zmartwienia.

Trudno polemizować z osobami uważającymi, że pożyczka bez BIK może okazać się wybawieniem w takiej sytuacji, trudno jednak również nie zgodzić się z tym, że aby tak się stało konieczne jest spełnienie kilku warunków. Osoba zadłużona powinna mieć pomysł na to, jak skorzystać ze wsparcia udzielonego jej przez pozabankową instytucję finansową, przeznaczenie pożyczki bez BIK na realizację bieżących potrzeb albo na krótkie wakacje będące „odskocznią od rzeczywistości” nie jest bowiem rozwiązaniem zasługującym na to, aby je promować. Nie wolno zapominać i o tym, że pożyczka przyznawana bez sprawdzenia informacji na nasz temat zawartych w BIK może okazać się prawdziwym problemem również dlatego, że zazwyczaj charakteryzuje się znacznie wyższym oprocentowaniem niż kredyt gotówkowy przyznawany przez bank. Jej raty mogą zatem nie zniwelować, ale w istotny sposób powiększyć dotychczasowe zadłużenie.Czy jednak oznacza to, że osoby ubiegające się o pożyczkę bez BIK same podpisują na siebie wyrok? Z całą pewnością nie!

Pożyczka taka często pozwala uregulować zobowiązania w stosunku do najbardziej niecierpliwych wierzycieli, nie raz oddala więc widmo egzekucji komorniczej. Wsparcie tego typu przydaje się również podczas prób negocjacji bardziej atrakcyjnych warunków, na jakich miałoby odbywać się spłacanie dotychczasowego zadłużenia, jest bowiem czytelnym sygnałem świadczącym o tym, że dłużnik nie zamierza biernie oczekiwać na rozwój wypadków, ale bierze sprawy w swoje ręce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *